Ochorenia iného pôvodu

 

Liečba a prevencia Schieffliegerovho syndrómu poštových holubov

V posledných rokoch sa často stáva , že jednotlivé holuby sa vrátia neskoro, poranené a majú ovisnuté jedno,alebo obe krídla.Popritom nevykazujú žiadne zjavné príznaky choroby alebo zranenia. Tento tzv. Schiefflieger syndróm sa vyskytuje viac po zimnom období, ale aj počas závodnej sezóny zvyčajne jeden deň po krátkom preteku, a to najmä po vysokej svalovej záťaži.

Vznik syndrómu Schiefflieger

Schiefflieger syndróm u holubov je podobný zraneniu športovca,hlavne podávajúceho vysoké výkony. Pri nárokoch na muskuloskeletálny systém (svaly, šľachy, puzdrá šliach, väzy, kĺby, vrátane chrupaviek a kĺbových puzdier) na plnenie limitu vedie k rôznym zraneniam, ktoré sa môžu vyskytnúť jednotlivo alebo súčasne:

Pomliaždeniny- následkom tvrdej rany a modriny so silným tlakom, ktora nie je viditeľná zvonku.
Nadmerné napnutie, výrony spojené s opuchmi a krvácaním do tkanív. Nadmerné svalové napätie vyvolané náhlymi,nekoordinovanými pohybmi,Postihnutý sval je náhle nepružný, a to spôsobuje náhle kŕče sprevádzané bolesťou,ale so žiadnym krvácaním. Vo svojej najhoršej podobe, môže spôsobiť preťaženie svalov až ich roztrhnutie, kde je prerušená kontinuita vlákien a samozrejme dochádza ku krvácaniu do svalu.

Zmeny sú často sú zistiteľné len pod mikroskopom, veľmi jemné trhliny v prepojení medzi jednotlivými prvkami vlákna (Z-diskov). Dôsledky tohto zdanlivo drobného svalového zranenia sú občasné krvácania, migrácia zápalových buniek a nástup bolesti s oneskorením až jedného dňa,čím je výrazne ovplyvnený pohyb a koordinácia holuba.

Môžeme to vyvolať aj príliš ťažkými letovými nácvikmi,záťažou v zimnom období, to všetko vedie k zlému nakladaniu s odpadovými produktami metabolizmu a nedostatku elektrolytov a energie, tak, že sval je tuhý a menej pružný. Riziko existuje aj v dobrých holubníkoch, tu sú holuby už na začiatku prípravy na jar akoby vo veľmi dobrej fyzickej kondícii. To vedie k vysokým nárokom už na začiatku pretekov, ale po niekoľkých dňoch, po plnom zaťažení, sa môžu dostaviť problémy.

Pre porovnanie rozdiel v svalových vláknach ľudí,športovcov a holubov:

Obrázok 1: Typy svalových vlákien u ľudí a holubov. Šedá farba: typ 1, pomalé kontrakcie, čierna: typ 2, rýchle kontrakcie, zľava doprava: maratónski bežci,bežci na stredné vzdialenosti, šprintéri, holub.

1. typu vlákna pracujú pomalšie a majú kyslík-dependentný metabolizmus.Vlákna typu 2 na druhej strane sa skracujú naraz a rýchlo získavajú energiu z glukózy a tukových zásob.U ľudí sa sval prispôsobuje zaťaženiu, postupne pribúdajú svalové vlákna typu 2 smerom k väčším šprintom U vysoko výkonných športovcov sú športové úrazy spôsobené predovšetkým škodami na rýchlych svalových vláknach typu 2, zatiaľ čo vlákna 1.typu sú odolnejšie. Holubom chýbajú svalové vlákna typu 1,preto sú holuby zvlášt citlivé na preťaženie.

Iné príčiny chorôb

Na začiatku ochorení môžeme pozorovať ovísanie krídel v prípade salmonelózy, infekčnej paramyxovirózy (PMV-1), alebo paratýfu mladých holubov. Úrazy spôsobené vonkajšími vplyvmi, ako je útok dravca tiež môžu vyzerať navonok ako Schieffliegerov syndróm.

Prevencia a liečba

Najdôležitejšie preventívne opatrenia spočívajú v jemnom prechode zo zimného obdobia na prvé tréningy spojené s prechodom na správny typ krmiva-zimná zmes,chovná…pretekárska.postupná by mala byť aj záťaž v letoch okolo holubníka- najprv 15 minút,postupne 60 min.atď.
Pre už postihnuté holuby je najlepší týždňový úplný kľud, účinnok liekov proti bolesti a iných liečiv je sporný a neodporúča sa. Navyše tieto lieky môžu spôsobiť poškodenie tráviaceho traktu, narušenie imunitného systému a hojenia rán, a majú aj nežiadúce interakcie s inými liekmi.
Teraz je k dispozícii kombinácia homeopatického lieku Alasan, jednotlivé komponenty sú špecificky zamerané proti príznakom a prejavom Schiffliegerovho systému.Alasan je obzvlášť účinný proti bolesti svalov, kĺbov, kostí a šliach, a podporuje hojenie mikro-zranení. To tiež zabraňuje vzniku a šíreniu zápalu tým, že stimuluje imunitný systém.

Pre liečbu Schieffliegerovho syndrómu sa holubom Alasan podáva dvakrát denne po 5 kvapiek zriedených vodou. Pre profylaxiu má byť podávaný dvakrát týždenne v dávke 5 ml na 1 liter pitnej vody.Ako homeopathikum Alasan ukazuje vynikajúcu znášanlivosť a je bez nežiaducich vedľajších účinkov.

Spôsob účinku Alasan

Účinnosť zložiek Alasan bola dokázaná v mnohých vedeckých štúdiách starších ako 50 rokov. Napríklad, bolo preukázané, že Arnica najmä pre liečbu tupých poranení a pôsobí proti bolesti svalov. Konkrétne, boli dokázané pokusy na imunitných bunkách, že účinné látky v Arnica Helenalin úspešne zablokovali mechanizmus vzniku zápalu, čo umožňuje telu zbaviť sa zápalových látok .
Symphytum - taktiež súčasť Alasanu – má dobrý účinok pri pomliaždeninách a podvrtnutiach. Podľa klinických hodnotení vyplýva, že symphytum uvoľneňuje svaly a podporuje hojenie zlých zlomenín, rovnako ako zápalov šliach a šľachových pošiev .K zreteľnému zlepšeniu symptómov dochádza už po niekoľkých dňoch podávania Alasanu.

K dispozícii je účinný homeopatický kombinovaný liek na liečbu Schieffliegerovho syndrómu u holubov. Jednotlivé zložky Alasanu pôsobia špecificky proti rôznym formám športové zranení poštových holubov, ako sú modriny, výrony, poranenia jednotlivých vlákien svalov. Príznaky ochorenia pozorujeme do niekoľkých dní.Alasan je veľmi dobre znášaný a nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Ak ste si našli čas čítať tieto riadky,môžete pomôcť svojich holubov optimálne pripraviť,prvé preteky sa blížia,výkon svojich holubov môžete zvýšiť pomocou jedinečného prípravku Alasan. Dúfam že budete mať vždy dobré počasie,a vaše holuby sa vyvarujú rôznym katastrofám,prajem Vám prežitie nevšedných zážitkov s Vašimi holubami.

Dr.Alfred Berger

 

Avitaminózy

Avitaminóza A

Vitamín A — axeroftol patrí medzi veľmi dôležité a potrebne zložky organizmu. Jeho funkcia spočíva v tom, že priaznivo ovplyvňuje telesný rast a vývoj mláďat. Zvyšuje odolnosť organizmu voči rozličným ochoreniam, upravuje stav slizníc a chráni ich pred predčasným zrohovatením.Vitamín A sa nachádza vo forme provitamínu v karoténoch, ktoré sú zložkou rastlinných klíčkov, mrkvy a zeleného krmiva.Nedostatok vitamínu A sa prejavuje zníženou znáškou a oplodnenosťou vajec, malou životaschopnosťou mláďat, ktoré často hynú už v prvých dňoch po vyliahnutí. Sliznice sú málo odolné proti rozličným infekciám; často vznikajú katary dýchacieho alebo tráviaceho aparátu. Pri úplnom nedostatku vitamínu A vzniká šeroslepota, ktorá neskôr vedie k vážnym zmenám na očnej rohovke, ba až k slepote.Veterinárny prípravok Combinal A obsahuje formu vitamínu A rozpust­nú vo vode. Podáva sa najmä v zimných mesiacoch do vody podľa prilože­ného návodu.

Avitaminóza B

Vitamíny skupiny B sú pre život vtákov veľmi potrebné. Na ich nedostatok sú veľmi citlivé holuby, ktoré sú stále vo voliére.Vitamíny skupiny B sa nachádzajú v koncentrovaných množstvách v obilných klíčkoch a v kvasinkách.Nedostatok vitamínov B zapríčiňuje vážne poruchy v koordinácii po­hybov. Ochorenie sa prejavuje neistou chôdzou, krívaním až ochrnutím behákov. Svalstvo nôh, krídel i krku postupne atrofuje. Holuby hynú za príznakov úplného vyčerpania.Ochoreniu predchádzame kvalitným a pestrým kŕmením, ktoré oboha­cujeme aj o naklíčené obilie. Veterinárny prípravok B—komplex v prášku podávame v zimných mesiacoch.

Avitaminóza D

Vitamín D — kalciferol patrí medzi najdôležitejšie vitamíny. Jeho zdrojom sú živočíšne a rastlinné tuky, predovšetkým rybací olej. Organizmus si vytvára vitamín D pôsobením slnečného žiarenia. Hlavná úloha vitamínu D spočíva v riadení látkovej premeny vápnika a fosforu v orga­nizme, čo má mimoriadny význam pre rast a tvorbu kostí. Vyskytuje sa v troch formách. Pre holuby je dôležitý vitamín D3. Nedostatočným prívodom minerálnych látok do organizmu sa spotreba vitamínu D zvy­šuje. Postupne nastáva mäknutie kostí — rachitída, najmä mladých ho­lubov. Postihnuté jedince sa zle vyvíjajú, zaostávajú v raste, majú ovis­nuté krídla a sťaženú chôdzu. Zvyšuje sa lámavosť kostí, najmä dlhých.Preventívne sa odporúča podávať holubom, najmä mladým, rybací olej. Combinal D3, ktorý obsahuje vitamín D vo forme rozpustnej vo vode, podávanú holubom najmä v zimných mesiacoch.

Avitaminóza E

Vitamín E – tokoferol podporuje činnosť samičích a samčích pohlavných orgánov. Zúčastňuje sa na regulácii bunkového, látkového metabolizmu, kde pôsobí ako antioxidant, čím chráni niektoré telové látky pred oxidáciou a zničením.Tokoferol sa vyskytuje v klíčkoch rastlín. Jeho nedostatok sa prejavuje pri samcoch poruchou v tvorbe spermií, pri samiciach zníženou znáškou vajec. Mláďatá sú málo životaschopné a sú veľmi náchylné na nákazlivé ochorenia. Svalstvo mladých holubov atrofuje a vznikajú nervové po­ruchy.Vitamín E obsahuje veterinárny prípravok Combinal E, ktorý sa holu­bom podáva vo vode.

Tvrdý hrvoľ

Toto ochorenie vzniká najčastejšie po prijatí väčšieho množstva zrna prevažne pri tých holuboch, ktoré sú dosť nepravidelne kŕmené. Hladný vták prijíma veľké zrnoviny (kukuricu, hrach, hrach siaty roľný), ktoré vplyvom pitnej vody rýchle napučia a zväčšia svoj objem. Svalstvo pôso­bením veľkého objemu ochabne a nestačí posúvať zrno do tráviaceho aparátu. Obsah hrvoľa za niekoľko dní stvrdne a zo zobáka chorého ho­luba vychádza silný zápach. Hrvoľ je na hmat tvrdý. Postihnuté holuby sú malátne, posedávajú v kútoch holubníka a neprijímajú potravu.S liečením začneme hneď po zistení skutočného stavu. Ináč sa zdra­votný stav značne zhorší a holub môže aj uhynúť. Najlepšie je injekčnou striekačkou vstrieknuť do hrvoľa niekoľkokrát za sebou vlažný roztok hypermangánu a stolového oleja, pričom hrvoľ neustále masírujeme n snažíme sa vyprázdniť jeho obsah. Keď sa nám to podarí, necháme holuby hladovať, pričom mu podávame silný čaj s glukózou. Jeho zdravotný stav sa rýchle zlepší a už za 24 hodín mu môžeme podať ľahko stráviteľné drobné zrno.V ťažších prípadoch je vhodný chirurgický zákrok, ktorý po odbornom vykonaní vedie k úspešnému vyliečeniu.

Mäkký hrvoľ

Ochorenie vzniká po požití plesnivého alebo ináč znehodnoteného krmiva, ktoré sa v hrvoli rozkladá. Produkty kvasenia, ktoré vznikajú v hrvoli, pôsobia toxicky na celý organizmus holuba.Postihnuté holuby majú zväčšený hrvoľ, ktorý je na hmat mäkký a pri stlačení z neho vyteká zapáchajúca tekutina. Sliznica tráviaceho aparátu je silne zapálená.Liečenie treba zamerať na skoré odstránenie skazenej potravy z hrvoľa. Hrvoľ treba často vyplachovať miernym roztokom hypermangánu dotiaľ, dokiaľ sa obsah hrvoľa nepodarí vyprázdniť. Odporúča  sa podávať viackrát denne živočíšne uhlie a namiesto vody rumančekový čaj. Pri narušení celkového stavu treba holubom podávať antibiotiká.


Žalúdočno- črevné katary

Zalúdočno-črevné katary sú prejavom viacerých infekčných ochorení.V mnohých prípadoch vznikajú vplyvom vážnych dietetických závad v kŕmení, často zapríčinených zlou starostlivosťou chovateľa.Príznakom katarov je narušenie celkového zdravotného stavu, skles­losť holubov, silné hnačky a vychudnutosť. Holubom treba prestať po­dávať menejhodnotné alebo potuchnuté krmivo a predkladať im ľahko stráviteľné zrnoviny, rumančekový čaj a vo vážnejších prípadoch Ftalazol.

Katary dýchacieho aparátu

Zápaly dýchacích ciest spôsobuje predovšetkým prašné prostredie, značná vlhkosť v holubníku a prievan. Vyskytujú sa najmä v tých cho­voch, v ktorých sú sústavne zlé zoohygienické podmienky.Zvyčajne sú postihnuté viaceré holuby. Ochorenie prebieha chronicky. Pozorovať ťažkosti v dýchaní, chrapoty a z dutiny zobáka a z nozdier vyteká hlien. Odchov mláďat je problematický a športové výkony holubov klesajú.Liečenie spočíva predovšetkým vo vytvorení priaznivých zoohygienických podmienok, v kvalitnom krmive obohatenom o vitamín A. Do vody možno občas pridať vitamín C.

Otravy

Otravy patria .medzi vážne celkové ochorenia organizmu, ktoré sa vo väčšine prípadov končia uhynutím. Preto treba venovať tejto problema­tike veľkú pozornosť. Intoxikácia je dosť často možná najmä v chovoch holubov. Veľká účasť úžitkových plemien má totiž vrodené vlastnosti poliarenia, pri ktorom je najčastejšia možnosť kontaktu s moreným krmi­vom alebo s inými chemikáliami.Jedy možno rozdeliť na prípravky na ochranu rastlín proti hmyzu, ktoré obsahujú chlórované uhľovodíky. Aj keď sa nové pesticídy pred uvedením do výroby preskúšavajú na škodlivosť pre vtáky, predsa dosť často vyvolávajú otravy. Holuby sú malátne, neprijímajú potravu a majú hnačku. Odporúča sa podávať im viackrát denne živočíšne uhlie a vlažnú vodu s hypermangánom. Ochorenie má prevažne chronický priebeh. Ho­luby hynú len pri ťažkom ochorení.Najvážnejšie otravy holubov spôsobujú zlúčeniny ortuti,, ktoré sa po užívajú na morenie obilnín a sú určené proti vtákom. Postihnuté holuby hynú vo veľkých skupinách v priebehu niekoľkých hodín za príznakov hnačiek,Hlavným nebezpečenstvom pre holuby sú prostriedky na ničenie hlo­davcov, ktoré obsahujú organofosfáty, Účinnou látkou sú organické zlú­čeniny fosforu, ktorými na namorí pšeničné zrno. Najviac sa používa prípravok pod obchodným názvom NERA — zrno. K otravám dochádza pri neopatrnom kladení týchto nástrah v blízkosti holubníkov. Príznaky ochorenia sú veľmi vážne a často býva postihnutý celý chov. Takéto ho­luby v priebehu 24 hodín hynú. Pri pitve zisťujeme krvácaniny na trá­viacom aparáte a degeneratívne zmeny na pečeni a vnútorných orgánoch.Liečenie je prakticky neúspešné. V krajných prípadoch, keď je pred­poklad, že jed sa ešte nedostal do celého organizmu, možno vyplachovať hrvoľ harmančekovým čajom a aplikovať roztok glukózy, prípadne anti­biotiká.

Otravy holubov často spôsobuje kuchynská soľ. Chovatelia v snahe zlepšiť kvalitu predkladaného krmiva podávajú väčšie dávky minerálnej prísady, než je únosné a takto spôsobujú ochorenie. V odbornej litera­túre sa uvádza, že už dávka 4 g na 1 kg živej hmotnosti je smrteľná. Príznaky otravy sa prejavujú nadmerným prijímaním vody, hnačkami, celkovou ochabnutosťou, kŕčmi až hynutím. Najprv hynú mladé holuby, lebo sú najcitlivejšie. Postihnutým holubom podávame dostatok čerstvej vody a robíme im výplachy hrvoľa.Všetkým otravám možno predchádzať správnou uváženosťou chova­teľa, aby sa zamedzil prístup holubov k týmto nebezpečným prostried­kom. Odporúča sa počas jarných a jesenných prác v poľnohospodárstve holuby zatvárať a zamedziť tak možnosť prijatia moreného krmiva.

Kanibalizmus

Moderný chov holubov prevažne na jatočné účely sa v súčasnosti veľ­mi propaguje. Holubacie mäso patrí medzi diétne najvhodnejšie jatočné produkty. V niektorých štátoch sa na jeho výrobu kladie veľký dôraz. Jeho hlavnými konzumentmi sa stávajú predovšetkým ľudia náchylní na srdcovo-cievne ochorenia. Dopyt po holubacom mäse stúpa aj pre jeho chuťové vlastnosti. Zakladajú sa veľké farmy holubov, ktoré majú uspo­kojiť rastúci záujem.Pri takomto spôsobe chovu sú holuby zavreté vo voliérach alebo v iných priestoroch, čo im znemožňuje voľné prelety a vyhľadávanie potrebných živín v prírode. V takýchto chovoch sa okrem iných ochorení čoraz ¿¡is­tejšie vyskytuje kanibalizmus.  Je to vlastne ozobávanie mladých holubov v hniezde dospelými jedincami iného páru, prevažne samčieho pohlavia, Mláďatá sú napádané vo veku jedného až dvoch týždňov, t. j. v čase, keď sa im tvoria kostrnky budúceho peria. Miesta vytrhávané z kože na krídlach, chrbte a na chvoste veľmi krvácajú. Pri väčšom poranení mlá­ďatá neskôr aj hynú. Dospelé jedince si na kanibalizmus postupne navykajú a stávajú sa nebezpečné pre všetky holuby. Takéto jedince je najlepšie vyradiť z chovu.Príčiny tohto javu sú rozličné. Môže ísť o nervové poruchy pri mul mernej koncentrácii vtákov v uzavretom priestore, keď silnejšie jedince útočia na slabšie, ďalej o neplnohodnotnú u jednostrannú výživu n nedo­statkom bielkovín a minerálnych látok. Výskyt kanibalizmu sa zvyšuje pri absolútnom nedostatku solí v krmive. Môže však vzniknúť aj pri nad mernom solení zeleného krmiva, ktoré zvyšuje návyk organizmu na prijímanie týchto prvkov, najmä ak sa takéto krmivo podáva nepravidelne. Pri silnom zamorení chovu kokcidiózou sa pozorovali príznaky väčšieho výskytu kanibalizmu. Z preventívnych opatrení je najlepšie upraviť kŕmnu dávku. Často tre­ba podávať zelené krmivo a predkladať holubom dobrý grit s obsahom všetkých minerálnych látok. Mimoriadny význam má hygiena a čistota celého chovateľského zariadenia.

Zlomeniny kostí

Zlomeniny sú vážne poranenia kostí. Najčastejšie sa vyskytujú na kríd­lach a na nohách. Vznikajú pri mechanických inzultoch, nárazoch na pev­né prekážky alebo pri napadnutí holuba dravými vtákmi alebo pri postre­lení.Príznakmi zlomenín môžu byť zvesené krídla, značná pohyblivosť údu v mieste poranenia, bolestivosť, opuchliny, silné krvné výrony alebo otvo­rené krvavé rany. Vo väčšine prípadov je prognóza vyliečenia často ne­priaznivá, najmä pri zlomeninách krídel. Pri ťažkých otvorených zlome­ninách je lepšie holuba zabiť. Liečiť zlomeniny majú len pracovníci veterinárnej služby. Otvorené rany treba ošetriť ako pri liečení vonkajších poranení. Pri zlomeninách nôh treba dať kosti opatrne do fyziologickej polohy, postihnu­té miesto obaliť vatou a nasadiť sadrový obväz alebo použiť upravené dla­hy, ktoré treba primerane fixovať leukoplastom, čím sa znemožní pohyb. Pri fraktúrach krídel treba v mieste zlomeniny predovšetkým vystríhať perie, vnútornú stranu podložiť vatou a krídlo dať do správnej polohy. Postihnuté miesto sa musí fixovať viacnásobným prelepením leukoplastom cez obe krídla a na hrudník. Holuba treba vložiť do košíka z látky a ne­chať mu voľnú len hlavu, krk, konečník a chvost. Látka sa musí dobre zošiť. Košík sa vyviaže silonom tak, aby holub visel vo vzduchu v pri­rodzenej polohe. Zlomeniny zrastú za 3 — 4 týždne.