Vonkajšie parazitárne ochorenia

 

 Kožné parazity

Klieštikovec  kurí — Dermanyssus gallinae je vonkajší parazit, ktorý je žltkastobielej až červenohnedej farby a meria 0,5 mm. Živí sa cicaním krvi. Má úžasnú rozmnožovaciu schopnosť; pri teplote 20 — 30 "C zamorí celé okolie. Dobre sa mu darí v drevených holubníkoch, kde vyhľadáva úkryty v rozličných škárach, v ktorých pretrvá cez deň a v noci napáda hostiteľov. Za nepriaznivých podmienok vydrží bez potravy n) niekoľko mesiacov, V zimných mesiacoch pri nižších teplotách sa nerozmnožuje. Celý vývoj od vajíčka až po dospelého parazita trvá týždeň.

Postihnuté holuby sú nepokojné a často si šklbú perie. Nesedia dobre na vajciach a niekedy aj opúšťajú hniezda, ktoré sú pri silnom zamorení ohniskom výskytu parazitov. Mláďatá sa zle vyvíjajú a v dôsledku straty krvi aj hynú. Dospelé jedince sú anemické a pri podrobnom vyšetrení často zistíme na ich tele ranky a vyrážky. Parazity sa čulo pohybujú po povrchu kože a svojim hostiteľom znepríjemňujú život.Podobné príznaky ochorenia sú pri výskyte kliešťovca holu­bieho — Argas reflexus, ktorý je žltohnedej farby; samček meria 5 mm, samička 10 mm.

Blcha vtáčia — Ceratophylus avium tiež napáda holuby a živí sa ich krvou.

Ploštica holubia — Cimex columbarium je červenohnedej farby a meria 4 — 5 mm.

Pomerne zriedkavým ochorením holubov je prašivina. Jej pôvodcom je Cnemidocoptes laevis, ktorý parazituje v koži a spôsobuje vypadávanie peria na krížoch a krku.

Parazity peria

Najrozšírenejším druhom je periarka holubia — Columbicola columbae. Má úzke pretiahnuté telo a najradšej sa zdržiava na perí v ob­lasti krku a na spodnej strane letiek. Pri silnom zamorení poškodzuje ce­listvosť peria, ktoré je na mnohých miestach prederavené, čím trpí letový výkon holubov.

Perohubovitosť spôsobuje Sarcopterinus nidulans, ktorý parazituje vo folikuloch peria prsného svalstva. Syringophilus bipectiruitus napáda folikuly krídlových a kormidlových pier. Pri väčšom výskyte parazitov na padnuté perie vypadáva.

Vonkajšie parazity holubov sú veľmi nepríjemné a poukazujú na malú starostlivosť chovateľa. V zásade by sa takéto holuby nemali vyskytovať na výstavách. Najdôležitejšie je venovať pozornosť prevencii, Holubníky treba sústavne čistiť a niekoľkokrát do roka aj vybieliť 20 % chlórovým vápnom, ktoré vytvára silnú glazúru na stenách holubníka a ničí parazity ukryté v škárach. Najúčinnejšie látky sú Natural spray a Arpalit spray.

. Tieto prostriedky možno použiť na zastriekanie holubov a na vystriekanie celého chovného zariadenia. Je žiadúce počas mesiaca liečebnú procedúru viackrát opakovať. Neodporúča spoločne chovať holuby a hydinu.