Staf Van Reet

Staf Van Reet, skutočne jeden z najväčších majstrov chovateľov a pretekár šampión, ktorý vyhral za svoju kariéru viac ako 600 krát 1. Cenu. Svetoznámy Piet de Weerd prehlásil, že holuby Staf van Reeta sú najrýchlešie a najinteligentnejšie holuby na svete.

Van Reet mal počas svojej kariéry najrýchlejšie holuby v pretekoch viac, ako 22 krát a to proti 100 000 nasadených holubov.

Holuby Van Reeta vyhrávajú po celom svete. V Thajsku, kde sa špecializujú na preteky mladých holubov, počasie je neuveriteľne horúce, Van reetove holuby dokazujú, že patria medzi špicu a vyhrávajú mnohé 1. ceny. Vo Veľkej Británii je situácia obdobná. Odkedy sú súčasťou holubníka Deana Palleta holuby Van Reeta, stali sa nekompromisnými víťazmi na všetkych typoch tratí.

Staf založil svoju líniu na starých líniách bratov Janssenovcov, kde použili predovšetkým potomkov po slávnom „Halve Fabry“. Toto sú tvrdé a „ctižiadostivé“ holuby, čo letia preteky týždeň čo týždeň a regenerujú rýchlo. Šampióni, ako „Daniel“ – 57 x 1. cena, „Dikke Prinz“ – 26 x 1. cena, „Prinz“ – 32 x 1. cena, „Donkere Witpen Daniel“ – 17 x 1. cena, „Bliksem“ – 18 x 1. cena, „The Goode 53“ – 9 x 1. cena, „Den Don“ – 10 x 1. cena a „Favorie“ – 8 x 1. cena a 37 x top 10 ceny. Gény týchto holubov dominujú v krvi holubov po celom svete.

Opýtali sme sa na jeho metódy liečenia holubov. Staf odpovedal, že lieči iba Trichomoniázu. „Moje holuby sú prirodzene odolné voči chorobám, a tie, ktoré niesú, sú zlikvidované. Selektujem na základe pretekových výsledkov. Musia vyhrávať a lietať týždeň čo týždeň. Holub „Daniela“ vyhral svojho času, 3 preteky v jednom týždni!!! Na začiatku musíte mať zdravé a vitálne holuby. Ak ich musíte sústavne liečiť liekmi, všetky nádeje sú zmarené! Po mnohých rokoch pretekov bez liečenia, moje holuby sa stali prirodzene odolné voči chorobám. Dokážu vyhrať preteky oproti viac ako 8 000 nasadených holubov a to bez akýchkoľvek trikov alebo liekov. Kŕmenie bola naša ďaľšia otázka. Je jednoduché. Tvorí ju vybalancovaná zmes základných zrnovín, s nižším obsahom bielkovín a veľa čerstveja čistej vody. Mením vodu 2 – 3 krát denne, a každý raz vyumývam napájačky“. Tu stojí človek, ktorý vyhral viac ako 600 krát na vzdialenosti od 150 – 750 km a 2 krát bol generálny šampión a hovorí: „V holubárstve nieto tajomstiev, len dobré holuby a dobrí holubári“.    

Počas rokov, Staf priniesol na holubník niekoľko Super holubov. Tieto nové holuby boli vkrížené do toho najlepšieho, čo van Reet mal v svojom chove. Všetko, čo odchoval prešlo košom. Len víťazné holuby zostali a boli chované v rámci van Reetovej línie. Toto je spôsob, akým bol van Reetov Super pretekár a chovný holub „Favorie“ B92-659426 získaný. Po získaní 8 x 1. Cena, „Favorie“ bol zaradený do chovného programu. Tu sa stal otcom generácie neporaziteľných pretekárov a super chovných holubov. Po dlhom prehováraní, lebo Staf nijako nechcel súhlasiť s obchodom, bol som schopný holuba „Favorie“ kúpiť a importovať do USA, kde bol napárený na iné úspešné importy od van Reeta.

Otec holuba „Favorie“ bol „Grote Tom“ a jeho otec bol odchovaný z holuba „Geschelpte Soontjens Cock“, ktorý pochádzal zo známeho a úspešného holubníka Josepha Soontjensa, ktorý sa považuje za jedného z najúspešnejších pretekárov na krátke trate Belgicka v osemdesiatych rokoch, a dcéry holuba „Daniel“, ktorý si zapísal 57 víťazstiev. Jeho matka, holubica „Frou-Frouke“ je vnučka holuba „Donkere Witpen Daniel“ so 17-timi víťazstvami. Vzhľadom k tomu, že van Reet mal dosah na Soontjensových šampiónov, doniesol na svoj holubník niekoľko takýchto, pôvodom Janssenských holubov. Staf van Reet sa netajil tým, že holub „Favorie“ bol najlepší ročiak, akého kedy mal!!! „Toto je dôvod, prečo treba sem-tam vkrížiť dobrého holuba do svojej línie“. Jedna z vecí, ktoré Staf často tvrdil je, že sa nesmiete nechať dobehnúť minulosťou. Tzn., vždy treba hľadať možnosti, ako sa zlepšovať. A toto je jeden z dôvodov, prečo vkrížil novú krv, do už tak úspešnej a spoľahlivej vlastnej línie.              

               

                            Syn holuba „Favorie“                                                                               „Donkere Tom“ vnuk slávneho  holuba „Grote Tom“

 

Pretekám od roku 1979 a za posledné roky som dal do kopy veľa úspešných holubov, ktoré produkujú víťazov, alebo sami víťazmi sú. Čo môžem s istotou povedať je, že holuby línie van Reet sú veľmi odlišné od iných línií. V každom mojom holubníku patria medzi dominantné holuby, ktoré obsadzujú vždy tie najvyššie budníky a vyženú z nich iné holuby, bez rozdielu, ako dlho v týchto budníkoch už sú. Budú sa o ne biť, povedal by som, až na smrť. Keď manipulujem s ich holubicami, holuby van Reet sú veľmi agresívne. Keď ich vyvážam na tréningové lety, holuby van Reet urobia polkruh a priamo letia, ako o dušu, domov. Pred tým, ako som začal chovať tieto neuveriteľné holuby, veľa som o n ich počul, ale bral som to viac či menej s rezervou. Teraz, keď ich sám chovám, môžem povedať, že to, ča sa o nich hovorí je „svätá“ pravda. Moje uznanie patrí Staf van Reetovi za to, že vychoval takúto líniu úžasných holubov, ktoré určite vojdú do histórie holubárskeho športu, ako jedny z najlepších.

   

        Detail oka – syn „Grote Tom“   

        Detail oka – vnuk „Favorie“  

        

        Detail oka – vnučka „Grote Tom“